Joakim Andersson och Jacob Rasin tar plats i ledningsgruppen
Efter många år i nyckelroller i Pandox utveckling, och som medlemmar i bolagets extended management team, tar Joakim Andersson, SVP Treasury och Jacob Rasin, SVP Transactions, nu steget in i ledningsgruppen. Sedan 2017 respektive 2011 har de bidragit till att bygga den finansiella styrka och transaktionskapacitet som är centrala delar av Pandox värdeskapande.

Joakim Andersson har ansvar för Pandox treasuryfunktion, som hanterar en omfattande låneportfölj med bankfinansiering i flera europeiska länder. Arbetet omfattar relationer med ett stort antal banker, strukturering av finansiering i olika jurisdiktioner samt säkerställande av en stabil och effektiv kapitalstruktur. Treasury är en central funktion för att skapa finansiell stabilitet och handlingsutrymme.
Jacob Rasin har under mer än ett decennium arbetat med att identifiera, genomföra och strukturera förvärv och avyttringar som stärker Pandox portfölj. Transaktionsteamet har varit en viktig drivkraft i bolagets tillväxtresa och i det kontinuerliga arbetet med att optimera portföljen.
VD Liia Nõu kommenterar: ”Det är väldigt glädjande att välkomna Joakim och Jacob till ledningsgruppen. De har under en längre tid varit en del av vårt extended management team och spelat en central roll i bolagets utveckling. Treasury och transaktioner har alltid haft stor betydelse för Pandox värdeskapande och det känns naturligt att deras ansvar nu fullt ut representeras i ledningsgruppen. Med sin kompetens, sitt affärsmannaskap och sitt engagemang är jag övertygad om att de kommer att bidra starkt till vår fortsatta utveckling och till att stärka Pandox position framåt.”
